0 IMG 20180619 184825

Zdravíme všechny do Prahy. Všechno klape, jídlo super. :-)

img 20180319 091633

V pondělí byla naše třída 7. B na interaktivní výstavě s názvem Leonardium. Název výstavy napovídá, že má hodně společného s malířem Leonardem da Vinci. Ale kupodivu to je hodně málo o obrazech. Málokdo totiž o tomto významném malíři ví, že byl i geniálním vizionářem a do kapsy by strčil nejednoho autora technických vynálezů. V expozici najdete nejen kresby způsobu přemostění řek, princip práce stavebního jeřábu a soustavy ozubených kol, dokonce tady můžete spatřit Leonardův bojový „tank“. Takřka všechny jeho vynálezy si můžete prozkoumat interaktivně, takže počítejte s tím, že v případě návštěvy se v Malostranské besedě můžete dost zdržet.

img 20171219 112919

Hlavnímu městu Horního Rakouska, Linci, se lze při cestách do Alp vyhnout jen obtížně. Jako cíl své cesty si ale toto jedinečné město na Dunaji vybere málokdo. A přitom se jedná o místo nabízející svým návštěvníkům množství nezapomenutelných prožitků, spojených jak s prohlídkou historického centra, tak s návštěvou moderních budov 21. století.

V období adventu se zaplní Hlavní náměstí desítkami stánků s nejrůznějšími vánočními dobrotami, v čele s tradičním lineckým koláčem. Během procházky vyzdobenými ulicemi se dostaneme až na vyhlídku na Lineckém zámku, odkud budeme obdivovat jak historické centrum, tak moderní budovy na protějším břehu řeky Dunaje. Nezaměnitelnou atmosféru ještě doplňuje typická silueta baziliky Panny Marie Sedmibolestné, tyčící se na vrchu nad městem. U Mozartova domu si připomeneme vznik Linecké symfonie a Linecké sonáty a u historického domu Salzamt zase proslulou Koněspřežnou dráhu. Neopomeneme ani obdivované památky, především Neuer Dom, označovaný za největší kostel v celém Rakousku, ani nádhernou renesanční budovu, sídlo Zemského sněmu a Zemské vlády.

V rámci programu zavítáme do unikátní budovy Ars Electronica Center, ve které nás čeká ojedinělá prohlídka Muzea budoucnosti (v českém jazyce), věnovaná vědě a výzkumu, novému pohledu na člověka a vnímání světa kolem nás. Vyzkoušíme si nejrůznější interaktivní pokusy z robotiky, biotechnologie či neurologie. Na závěr exkurze nám unikátní projekce Hluboký vesmír odkryje hranice lidských možností.

2

Letos jsme pravidla třídy pojali trochu jinak. Na náš výsledek se můžete podívat.