p2120013

Znáte organizaci Post Bellum?  Žáci naší školy se již dlouhodobě zapojují do projektu této organizace. Projekt se nazývá Příběhy našich sousedů a mapuje životní osudy pamětníků doby minulé – např. z období fašismu, totality apod. Ve workshopu, kterého se naše třída zúčastnila 12. února, nás lektorka seznámila s příběhem Milušky Havlůjové. Kvůli uveřejnění osudu svého otce – odbojáře byla odtržena od svého malého syna, vězněna 2 roky komunistickým režimem a nucena ke spolupráci s STB. Syn ji po návratu z vězení nepoznával a odloučení poznamenalo jejich vztah. Miluška Havlůjová říká: „Na prvním místě vždycky miloval mojí maminku. Až do konce jejího života jsem byla až ta další. Do dnešních dnů jako by se vždycky při důležitých věcech vytvořila nějaká zeď.“Po zhlédnutí tohoto příběhu jsme si uvědomili, že svoboda není samozřejmost. A že máme velké štěstí, že žijeme v demokratickém státě.